luni, septembrie 28, 2020

VOTEZ ȘI ÎN 2020, DAR ROMÂNIA NU MAI ARE TIMP DE SIMPATII!

După multe chemări lamentabile la urne venite din partea principalelor partide care colorează harta țării, capitala și țara și-au schimbat primarii. Principala mea bucurie este că viitorul primar al orașului care îmi este deja domiciliu de trei ani a absolvit aceeași facultate ca și mine. Suntem cu toții simpatizanții cuiva, amicii altcuiva, dar peste toate astea ar fi bine să înțelegem că România nu mai are timp de simpatii. Capitala nici atât! Mergi doar până în Belgrad și vei realiza cât de mult am rămas în urmă. Nu te duce la Budapesta pentru că acolo ești prea departe. Praga, Bratislava, Varșovia... Să fim serioși, avem ani mulți în urmă de recuperat. Prefer să fiu rezervat și să înțeleg că apa caldă nu va veni la robinet o dată cu înscăunarea lui Nicușor Dan, iar problemele nerezolvate au scadența în fiecare zi. Mă uit la procentul prezenței la vot și atunci înțeleg că nu este mare diferență între prezența la vot din urmă cu 4 ani și cea de acum din București. Bucuria trebuie să fie rezervată pentru că procentul celor care au votat pentru primării și consilii locale/generale în țară nu a depășit jumătate dintre toți cei care ar fi putut vota. Să nu credeți niciodată că cei de acasă sunt toți mai puțin educați decât cei care au votat! Sau să credeți cumva că sunt mai dezinteresați atâta timp cât ei nu au văzut decât o linie de metrou inaugurată în 9 ani de zile! Sau să mă desconsiderați pe mine dacă peste 4 ani mă voi alătura lor, eu - cel care am votat de fiecare dată când politicienii acestei țări au avut nevoie. Dacă acceptăm că cei care nu votează influențează negativ alegerea sau nealegerea unora, atunci trebuie să acceptăm și că cei care votează influențează negativ rezultatul și viitorul țării de fiecare dată când cei aleși eșuează cu sau fără intenție. E o logică simplă la care nu putem închide ochii. Cu ce este mai lăudabil un votant dator la stat prin taxele neplătite și care își plătește o diplomă de licență decât un român care refuză votul și care nu a furat, nu a mințit, nu a încălcat legea, nu a ocolit taxele?


Locuitorii Bucureștiului sunt și în 2020 cei mai puțin prezenți la urne, iar asta mă face să aștept cu cap marea reabilitare. În plus, rămân în continuare în funcții primari care "au furat, dar au și făcut", vorba cetățeanului care nu e român dacă nu gândește așa. Rezultatele vorbesc de la sine, iar Oltenia continuă să mă dezamăgească. Aud că într-o comună de lângă Caracal un primar iese câștigător de pe lumea cealaltă, că la ora votului el este oficial decedat, că oamenii l-au ales chiar și-așa (cu buna știință a morții, deci!) în numele faptelor bune din trecut. Păi inteligența mea ori este fracturată ori ne merităm soarta și punct?! În alt orășel oltenesc, locuitorii au privit neputincioși trei mandate la rând cum nu se întâmplă nimic cu dezvoltarea lor urbană, ba chiar cum localitatea lor se degradează treptat și sigur de la un an la altul, terminând acum cu sărbătorirea schimbării primarului. Dezvoltarea nu vine automat, e nevoie de o echipă care să conlucreze, de bani mulți și curați, de timp și de răbdare. De unde atâta răbdare dacă 10 ani nu s-a făcut nimic? Unde e rațiunea?


Mergem să votăm cu toții oameni care merită, 100% verticali, sau stăm cu toții acasă pentru a le arăta că fără noi ei nu există? Avem primari realeși în țară certați cu legea, cu sentințe judecătorești, suspendate sau nu, iar noi ne mințim că România e o țară normală. Nu, nu, nu! Nu suntem deloc unde trebuie. În ultimul timp am primit corecții pentru propria-mi aroganță de acceptare a știrbirii mândriei de a fi român. Sunt prea mulți conaționali care nu sunt demni de nivelul percepției realității mele, percepție care nu m-a înșelat niciodată. Nu mă laud, e un fapt. Mi s-a spus că trebuie să fiu recunoscător țării în care m-am născut pentru că mi-a oferit șansa de a mă educa și forma aici. Răspund în continuare, fără prea multe explicații, în logica cea mai simplă, că România nu a existat niciodată fără români și fără faptele lor. Atâta timp cât românii se lasă păcăliți de cei pe care îi aleg, acceptă fățărnicia lor, minciunile cu zâmbetul pe buze și atâta vreme cât românii refuză să fie corecți în respectarea legilor, în plata unui amărât bilet de transport în comun, România nu mă poate face mândru de ea. Povestea cu "este țara ta" funcționează la mine doar atunci când inima îmi vibrează, atunci când sentimentele sunt raționale. Pentru un om rațional ca mine, o dezamăgire constantă venită din 4 în 4 ani este prea mult pentru a mai spera că următoarea nu va mai exista.


La final de început de drum...

Aud că în țară au avut loc schimbări majore, baroni dați jos după 28 de ani (vezi "celebrul" Oprișan, ce să vezi!), primar al Timișoarei înlocuit de un reprezentant al noii generații de politicieni, urmași ai lui Nicușor Dan, că în alte orașe s-au schimbat complet culorile politice și că dacă în decembrie se va întâmpla la fel, finalmente totul va fi bine! În sfârșit! Ceva mă reține să mă bucur ca un copil când vede jucăria cea nouă, iar de data asta chiar îmi doresc să fiu dezamăgit de reținerea mea! De data asta vreau să pierd în fața celor care mă vor face mândru de nație, de naționalitate, de ei, de voi, de tot.



sâmbătă, septembrie 05, 2020

AM VĂZUT UN MECI CÂT O RADIOGRAFIE A FOTBALULUI ROMÂNESC. DUPĂ CARE AM TRAS CORTINA.

Ieri seară mi-am călcat pe promisiuni și am urmărit meciul României cu Irlanda de Nord din cadrul UEFA Nation League. Trecem peste faptul că această nouă competiție nu este decât încă o invenție UEFA menită să mai aducă niște bani în conturi și niște puncte prin coeficienții pe care nu-i înțelege nimeni... Dacă transmisia Pro TV nu ar fi afișat numele echipelor și al competiției, iar eu nu aș fi avut sunet, aș fi crezut liniștit că joacă amical Petrolul cu Chindia (am respectat culorile echipamentelor celor două țări, la fel de bine putând asista la un meci între Comuna Recea și CSM Slatina). Obișnuiesc să urmăresc fenomenul pentru că îmi place să știu cum se mai mișcă lumea prin fotbalul ăsta care sărăcește planeta (vezi ultimele știri legate de viitorul posibil venit pe care-l va avea Messi la City, ceva peste 10000€ calculat pentru o zi în care nu contează dacă e pe teren, în baie pe wc sau la masă cu iubita mai puțin bogată) și pentru că am îndrăgit fotbalul încă de când copil fiind, fără multe atracții tehnologice, făceam legătura între geografie și fotbal prin numele echipelor de fotbal de pe glob, cu nasturii pe terenul biroului meu, improvizând un live între IFK Goteborg și Malmö... Așa că astăzi m-am uitat la evoluția scorului dintre Farul Constanța și Aerostar Bacău (da, știu, nici eu nu mă gândeam că stelele aeriene sunt și la Bacău 😜). Constănțenii au deschis scorul repejor în minutul 29, veneau după o victorie cu 2-1 în deplasarea de la Ploiești și pariasem deja că se va mai marca și că Farul va câștiga lejer. De câștigat a câștigat, dar tabela a înghețat pentru că fotbalistul român este învățat de mic, de când părinții îl duc "la fotbal", că 1-0 sau 0-1 e cel mai bun scor, că trebuie să moară pe teren păstrând rezultatul, adică să omoare fotbalul, că mingea trebuie frecată stânga - dreapta, spate - spate (niciodată în atac pentru că acolo trebuie băgată în poartă și dacă se supără adversarul?), că mijlocașii și atacanții trebuie să fie autobuze, remorci și vagoane în poartă, să nu care cumva să marcheze adversarii, că nu mai contează ce vede spectatorul, fanul, publicul, presa. Și dacă fotbalistul român a deschis scorul și a mai luat și cartonaș roșu, e clar că în acel moment nu se mai poate vorbi despre fotbal. El a murit, poți pleca acasă liniștit. Așa s-a întâmplat și cu Farul și, în mare, și cu România. În meciul României amintit mai sus, "marele" nostru atacant - Pușcaș - a deschis scorul în minutul 25 (fotbaliștii români nu pot deschide scorul mai repede pentru că ei trebuie să tatoneze permanent adversarul, că doar așa ne-au învățat marii noștri antrenori - nenea Imi, tata Puiu, nea Mircea, nea Cornel). M-am bucurat, evident, că tot român sunt și că în visele mele încă mai sper ca măcar naționala să mai scoată capul din boscheți. Și tot evident am uitat că pe teren în formația noastră se aflau cel puțin 3 jucători cu profil foarte asemănător (Stanciu, Hagi, Cicâldău, Maxim) care practic s-au cam anulat reciproc, cu mici excepții când își mai aduceau aminte că trebuie să atace sau să șuteze la poartă. La fel de evident am uitat că Pușcaș (de bine ce s-au înțeles cei 4 mijlocași, atât de multe pase bune de gol a primit, asta neînsemnând că e deja o valoare de contestat, că face orice minge guler la portar) l-a avut coleg în atac pe Alibec, despre care toată lumea a înțeles că are doar fizic și atât, că va muri speranță, că nici în România nu e capabil să confirme, că practic e mare și degeaba. Tot evident am uitat că în apărare îi aveam pe Toșca, Hanca, Chiricheș și Bancu.


Să-i luăm puțin la boabe mărunte.

În trecutul lui recent, Hanca (da, e Anca cu H în față 😜) a intrat în "fotbalul mare" pe la ASA Tg. Mureș, apoi a stat tot cam atât la Dinamo (ce mai produce și lansează bun echipa asta a nimănui?), iar momentan cică joacă bine la Cracovia unde a marcat 12 goluri/52 meciuri în mai mult de 2 ani. Aș zice că e bine pentru un fundaș, dar în 5 ani a jucat doar 5 meciuri pentru națională. CV-ul lui e dezamăgitor.

Toșca (rimează cu Matrioșka 😜) e mai bogat 🧐 în CV decât Hanca, în sensul că a intrat în "fotbalul mare" mai devreme, pe la Unirea Urziceni (care nu mai există), apoi a trecut pe la Viitorul lui Hagi senior (furnizor de multe talente interesante, dar să nu generalizăm), FCSB (care nu mai prinde faze superioare europene de ani de zile), Betis Sevilla (ooops!), Benevento (de ce nu a rămas la Betis dacă era bun 🤔?), PAOK Salonic (7 meciuri într-un sezon, salvat de la anonimat de Lucescu jr.) și Gaziantep (știți că la turci găsiți orice pe tarabe). În 10 ani nu a marcat niciun gol (!), dar e fundaș, ce naiba! În schimb favorizează adversarilor multe goluri, mai ales la națională. Așa a făcut și aseară cu irlandezii, așa a făcut și cu spaniolii, când sigur a pierdut o grămadă de mingii. Îmi e suficient pentru ultimele 2 meciuri ale naționalei. În locul lui Hanca a intrat Nedelcearu, un produs al aceleiași echipe de succes - Dinamo 😉🤦🏻‍♂️, la care a stat 5 ani, un singur sezon din 5 titular, actualmente la Ufa (nu e ufo, bre!), în Rusia, unde nu a jucat nici măcar un sezon din 4 ca titular (bun campionat și aici 🤦🏻‍♂️). Ca să fie treaba treabă, fix când a fost schimbat Hanca cu Nedelcearu ("fotbalist" cu "fotbalist", post pe post, ca să păstrăm scorul), Lafferty (păluga rezervă de lux a irlandezilor) a sărit peste toți neaveniții noștri titulari pe post și a împins-o înspre gol. Mai simplu și mai ridicol de atât nici că se putea! În minutul 87, după aproape o oră de joc cu un om în plus pentru noi, după ce se presupunea că schimbarea era făcută cu cap ca să mai creștem înălțimea în apărare! Mulți dintre actualii titulari ai naționalei mari sunt foști titulari ai naționalei de tineret, cu același antrenor, dar cu rezultate mult mai bune la tineret. Am uitat și că fotbalistului român trebuie să i se ridice permanent moralul, să fie gâdilat la talpă, iar antrenorul român să uite de apărare și să nu uite că fotbalul învârte mingea, nu o plimbă.

Chiricheș e căpitanul și ar trebui să zic de bine de el. A început acum 10 ani la Pandurii (e echipă de fotbal, nu de haiduci), apoi a stat cu un mai mult la FCSB (FCGigi), 2 ani la Tottenham (se presupune că era pe val aici, unde a dat chiar și un gol), 4 ani la Napoli (doar un nume în CV pentru că nu a reușit decât 32 meciuri/4 ani), iar acum îl găsim la Sassuolo (un fel de Viitorul italian). Fiți atenți! În 10 ani de jucat fotbal, Chiricheș nu a fost niciodată titular un sezon întreg, intrând pe teren de circa 14 ori/an! Căpitanul echipei, daaa!? Cum ar veni, top 5 jucători de națională! Băăă, atât putem și atât mai avem?! Da, știu, Chiricheș e un caz special pentru că este un ghinionist, fiind de foarte multe ori accidentat. Vorbim, însă, de fotbal profesionist, de echipa națională, de mândria de a fi român, de performanță, de speranță, de calitate, de ce mai vreți voi! 

Bancu (nu e glumă sau poantă) a plecat de la ai mei din Olt și a jucat doar la așa-zisa clonă a Craiovei. Nu știu cum se numește exact această echipă, CSU, FCU, Știința, 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️... E un marcator, îi place să plece din apărare, 22 de goluri în 7 ani ca fundaș e ceva. Problema e că pleacă atât de mult din apărare încât uită că pe bucata lui de teren adversarii își fac de cap. Nici centrările nu îi ies mereu și cu asta basta. Dacă el e cel mai bun fundaș stânga în acest moment din România, atunci aleg să îi admir pe cei din Norvegia, Suedia, Islanda sau Japonia. Fundașii laterali trebuie să și marcheze, dar tot fundași rămân, iar cei cu adevărat de calitate se mai și întorc în fața propriei porți.

Trecem la mijloc, unde am zis deja că cei 4 mijlocași s-au cam călcat pe sarcini pentru că au cam același profil. Ei au un CV mai atractiv decât fundașii. În el întâlnim echipe chiar mai cunoscute precum Anderlecht, Sparta Praga, Slavia Praga (vezi Stanciu), VfB Stuttgart (vezi Maxim) și Fiorentina sau Glasgow Rangers (vezi Hagi). Cicâldău încă nu a făcut pureci în străinătate, dar e tânără speranță de 5-6 ani și cred că e cam mult. De fapt, toți 4 sunt tinere speranțe pe lista urmașilor marelui Hagi, dar niciunul nu a confirmat cu adevărat. Doar Cicâldău a jucat titular un sezon întreg, dar asta la Craiova, adică în România, unde fotbalul e trist. Cum se face că permanent acești fotbaliști români, considerați "vedetele" noastre, impresionează de câteva ori la echipele de club cu execuții de generic, după care îi cauți cu lumânarea împreună cu prestațiile lor la echipa națională?? Ieri, Hagi a fost înlocuit pentru că dă și la gioale, luase deja un galben, iar strategul nostru antrenor nu a vrut să riște pierderea prințului pentru următorul meci. Nu neg că îl simpatizez în continuare pe Ianis, pentru bunul lui simț și pentru puținele realizări de calitate din teren, dar cred că o să-mi treacă. E puțin în aproape 7 ani de zile și e valabil și pentru ceilalți aspiranți la simpatie.

Vine atacul. Ce să spun aici când am avut titulari un jucător care nu fructifică toate pasele de gol (Pușcaș) și altul care a prins doar un meci la Inter Milano și niciun sezon ca titular la echipa cu care a semnat cel mai mult (7 ani la Astra Giurgiu, echipa veșnic cu probleme)? 

Pe banca de rezervă a naționalei nu găsesc niciun atacant pur sânge, deci ce folos să ne mai batem capul cu dorința de victorie a României într-un meci cu o echipă mediocră? În ultimele 20 de meciuri în deplasare, Irlanda de Nord nu a învins decât Cehia (nu mai e ce era odată), Belarus, Estonia, San Marino, Azerbaijan și Ucraina (în 2016). A făcut-o strâns. A terminat la egalitate cu frații din Irlanda, cu Panama, Elveția și Cehia din nou, toate 0-0! Deci dacă irlandezii din nord omoară fotbalul prin definiție, noi l-am îngropat aseară.

Pe portar l-am lăsat separat pentru că Tătărușanu a făcut absolut tot ceea ce nu a putut face echipa pentru a nu primi gol, ca de obicei. El este singurul nostru titular care a prins aproape trei sezoane tot ca titular la Fiorentina și Nantes, acum fiind jucător al unei echipe confirmate de Liga Campionilor, chiar dacă încă rezervă (Lyon). În tot acest peisaj sumbru, el merită să fie apreciat 🤟👌💪👏. Prea puțin pentru un întreg fotbal românesc 😭. 


Înțelegi ideea și că nu avem cu cine? Încerc să găsesc o scuză pentru prestația României în meciul de ieri... Încerc degeaba. Avem unul dintre cele mai urâte prestații pe teren din lume. Am renunțat chiar și la contraatacul nimicitor din vremurile bune. Nu mai pasăm corect, nu mai suntem în stare să stopăm mingea, să driblăm, să legăm mai mult de două pase. Nu rezistăm fără crampe musculare, nu avem viziune, ci doar speranța că adversarul va greși tot meciul, că arbitrul se va lăsa păcălit de căderile teatrale în careu și ne va face cadou un penalty pe care nu știm dacă îl fructificăm. Suntem cei mai buni și cei mai ridicoli la trasul de timp, la pasele către portar și la mersul în lehamite atunci când facem schimbare. Vrem rezultate, dar nu investim, nu muncim să creștem juniori, nu oferim nimic sportului/fotbalului/publicului, nu furăm productiv ce fac alții bun, trăim doar din amintiri. Vrem doar bani mulți pe jucători care nu mai joacă fotbal după ce trec granița pentru că în România nu au competitori în teren, nu au rivali de calitate, nu au derby-uri. Fotbalul românesc e doar Hagi, Steaua 1986 și România 1994-1998. Atât! Restul e doar risipă de cerneală, cum este și acest articol al meu. O radiografie pentru totdeauna.


P. S. Despre Mirel (Rădoi), antrenorul nostru, mă abțin. Știe să-și aleagă echipa? E bun Dică ("du-te, Dică, du-teee!") în postul de secund? De ce nu putem să-l aducem pe Dan Petrescu la națională? Ar putea el să mai scoată ceva bun din ce are acum? Sau tragem cortina? Ne uităm la alții care vor și pot. Ne uităm ca "proștii"?

miercuri, august 12, 2020

S̶C̶U̶R̶T̶ M̶A̶N̶I̶F̶E̶S̶T̶ D̶E̶ V̶A̶R̶Ă̶

Alocațiile pentru copii le măriți atunci când câștigați și capital politic din asta sau vă mai gândiți data viitoare dacă aveți bani. Drumurile noastre toate mai pot aștepta după 30 de ani, că doar știm cum să ocolim gropile, nu să dăm în ele. Spitalele sunt multe aceleași, dar sunt insuficiente și se construiesc altele din donații. În schimb, la primării se plătește gras, acolo sunt bani de salarii. Școli nu se construiesc pentru că nu aduc bani imediat, iar investiția în educație e de durată, voi vreți să luați acum, cât aveți mandatul. Să renovați altele nu vă interesează atâta timp cât copiii voștri pot avea acces la școli din afară sau la cele mai arătoase din țară. Parcuri ați mai făcut și modernizat, dar v-a și ieșit ceva și ați făcut-o ca să fie, iar întreținerea lor lasă de dorit, degradarea si mizeria îmbrăcându-le de la un an la altul. În schimb, găsiți mereu resurse pentru afișe și anunțuri electorale, fără niciun pic de rușine pentru ochii noștri și pentru sufletele copiilor care nu au nici măcar lumina cu care să vadă cartofii de care li s-a scârbit în farfurie. Trenurile și vapoarele le-ați lăsat să ruginească și ba le-ați vândut, ba le-ați transformat în sicrie ambulante. Pe polițiști i-ați făcut de râs în fața noastră prin lipsa de competiție la angajare și prin infractorii care sunt mai dotați, mai curajoși și mai protejați decât ei. Pe jandarmi i-ați făcut paznicii voștri în fața clădirilor în care vă simțiți în siguranță și îi folosiți doar când aveți voi nevoie de ei. Litoralul românesc geme de urmele sinistre ale trecutului, l-ați lăsat la mâna investitorilor locali cu care vă cunoașteți personal până când marea îl va înghiți de tot, trimițându-ne pe toți la greci și la bulgari. Ne-ați batjocorit până și mândria de a fi român punând sportul pe ultimul loc, permițând patronilor de carton să facă legea și nu invers. Pădurile dispar în orice oră și vă prefaceți că vă pasă, închideți ochii și permiteți drujbelor să ne lase în bătaia aspră a soarelui. Vă schimbați între voi în parlament și la guvern, jucând un teatru ieftin, care prinde bine la cei pe care i-ați încurajat să nu stea prea mult în băncile școlii și la cei care încă mai apreciază câțiva lei mincinoși în buzunare. Aveți pretenția să mergem la vot, invocând democrația și uitând că nu dați 2 bani pe alegerile noastre după ce vă scrieți propriile legi. V-ați mobilizat cu toții să legalizați pensia specială și ne aburiți într-o perpetuă nesimțire că ea va fi eliminată. Ați făcut din corupție o instituție de care nu știu dacă vom mai scăpa, din plagiat o normalitate și vă afișați cu ele mândri în fața noastră în timp ce susțineți lecții de moralitate, în cel mai josnic mod posibil. Pe profesor l-ați umilit până a ajuns un simplu angajat al statului, fără cuvânt de spus, l-ați încurajat să ajungă nepregătit în fața elevului și l-ați făcut să vă mănânce din palmă. Atunci când trebuie să îi vină și lui rândul la o mărire de salariu, ba vă ascundeți, ba nu găsiți bani, ba vă lăudați cu el doar atunci când obține medalii la olimpiade, ba îl lăsați să aștepte până când ajunge la pensie când nu se mai poate bucura nici măcar de lucrurile simple. 
Cei de ieri și cei de azi sunteți toți la fel! Așteptați ca lupii, să îi doborâți pe ceilalți, vă jigniți între voi în numele moțiunii de cenzură și așteptați să le luați locul pe care l-ați ocupat anterior făcând NIMIC. Câtă nesimțire și ipocrizie puteți avea!

luni, aprilie 13, 2020

CREDINȚA MEA


"Virusul nu ține cont de evlavia noastră sau de credința noastră".
(Francisc Doboș, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romano-Catolice)

Aceasta este una dintre cele mai interesante declarații care mi-a reținut atenția în ultima vreme și vine odată cu intensificarea părerilor pro și contra interzicerii autorităților de a lua Lumina Învierii direct de la biserică. Întotdeauna au fost păreri virulente din partea ambelor tabere, dar de cele mai multe ori se uită de rațiune. Personal, am născut multe intrigi în ceea ce privește unghiul din care privesc eu fondul problemei. Concret, totul se poate rezuma la nevoia de a-l căuta și găsi pe Dumnezeu, acolo unde fiecare dintre noi Îl simte și îi este mai comod să o facă. Putem vorbi chiar și în această situație despre confortul nostru personal fără să ne ferim și trebuie să-l acceptăm și de o parte și de cealaltă. Pornind din urmă cu sute sau mii de ani, acolo găsim cele mai elocvente dovezi ale locurilor în care slujitorii bisericilor Îl găseau pe El. Arsenie Boca Îl întâlnea într-o grotă strâmtă aflată la câțiva pași de actuala mănăstire Prislop, iar actuala mănăstire de la Tismana, o construcție plină de farmec și de liniște, impunătoare în felul ei, dar în limite rezonabile, este ridicată la poalele unor stânci în care preoții își găsiseră de asemenea o cavernă plină de sens și de înaltă regăsire cu Cel de Sus. De aici încolo, orice argument religios pentru susținerea unor construcții mai mult decât grandioase mă lasă fără cuvinte în fața multor alte nevoi pe care oamenii și societatea le au permanent. Printre susținători regăsim aceiași oameni care aprobă risipa de bani publici vărsați în conturile bisericilor și patriarhiilor, uitând că și ei au aceleași nevoi cu toți locuitorii planetei, fiind cumva orbiți de o credință ce poate fi întreținută oricum. Amintesc din nou de raportul biserici-spitale sau biserici-școli construite, mai ales pe meleagurile noastre. Aceste rapoarte sunt clar în favoarea bisericii de zeci sau sute de ori mai mult și totuși închidem mereu ochii atunci când avem probabil cea mai mare catedrală ortodoxă din Europa. Nu neg argumentul turistic ce poate sta în picioare în jurul acestei construcții, dar nu avem cum să întoarcem spatele următoarelor date existente: circa 82,5 milioane de euro bani publici acordați de guvern din 1996 până acum și peste 121 de milioane de euro dacă socotim și banii oferiți de către primăriile Bucureștiului pentru această construcție (potrivit adevărul.ro și nu numai). Sunt complet de acord cu o întrebare preluată de la colegul meu de bancă din liceu (da, suntem mulți, dar suntem treji 😉): cum ar fi fost ca toți acești bani să se fi dus realmente la institutul Cantacuzino?

Țin neapărat să întăresc un adevăr: nu sunt un ateu în adevăratul înțeles al credinței față de Dumnezeu, dar sunt moderat. Mă bazez foarte mult pe capacitățile mele intelectuale, atâtea câte am căpătat în viață. Aș fi putut acumula mult mai multe, dar îmi este puțin teamă să mă gândesc unde aș fi putut ajunge cu limitele gândirii mele, așa că rămân cumpătat în toate. Aceste capacități m-au ținut viu, atent la tot ce se discută în jurul meu, strâns legat de principiile pe care mi le-am construit, unele preluate de la oameni mai capabili decât mine, m-au ajutat să văd clar fără ochelari, considerându-i aici și pe cei prinși de curelele laterale ale căpețelei cailor pentru a-i împiedica să vadă lateral. Concret, am fost dus la biserică încă de mic copil, părinții mei au avut grijă și de asta. Mi-au arătat ce înseamnă o slujbă, în special înaintea marilor sărbători religioase și cu ocazia lor, m-au învățat ce înseamnă un post în care mai importante sunt respectarea unei reguli și curățarea corpului nostru. Nu am crezut, însă, niciodată în postul nerespectat care te face mai păcătos decât cei care îl țin și îl folosesc ca argument pentru a-și demonstra credința lor și existența Lui. Nu-mi amintesc decât că așteptam cu nerăbdare ultima zi a postului pentru a mă înfrupta din bunătățile și dulciurile pregătite în casă în tot acest timp și ținute în secret. Eram păcătos făcând asta? Ar trebui să mă spovedesc pentru că m-am gândit? Mă va iubi Dumnezeu mai puțin? Apoi am crescut și, fără intenție, am aflat și că realitatea este mult mai avansată decât religia. Da, religia a rămas în urmă și se încăpățânează să ne arate fața ei neschimbată la care lumea se închină uitând că știința i-a luat-o înainte și a fost mânuită de oameni care l-au întâlnit pe Dumnezeu în descoperirile lor. Dumnezeu nu s-a supărat pe ei. Totodată, nu mi-a plăcut niciodată să văd lumea îndemnând la credință prin postări și distribuiri on line ale icoanelor și rugăciunilor, eu însumi având în continuare aceeași credință: îndemnul este în noi înșine, face parte din cultura noastră și se face în taină. E mai bine de știut decât de mirat.

Revenind pe pământurile noastre natale, unde doream să ajung, mi se pare din ce în ce mai nejustificat (aș fi zis "strigător la cer", oh, daaa!) să vociferăm neîncetat pe marginea următorului fapt de netăgăduit și explicat majoritar în contextul crizei (medicale, economice, sociale, numiți-o cum doriți) care ne-a lovit: nu mai mergem la biserică de Paște. Nu mai putem lua Lumina Învierii din candela preotului aflat în curtea bisericii! Vom fi mai triști, spun cei care sunt vocali pe această temă. Cei mai mulți se vor împăca frumos și liniștit în brațele familiilor și iubiților. Apar din ce în ce mai frecvent întrebări de genul: de ce nu putem merge la biserică pe când alții merg liniștiți să muncească în străinătate sau să meargă declarat sau nu în toate direcțiile? Ba chiar există un cetățean care găsise niște idei de completare a declarației de ieșire din casă astfel încât cei mai credincioși dintre noi să formeze o mulțime de neoprit în drumul ei spre biserică. Nici nu vreau să mă gândesc ce s-ar fi întâmplat dacă nu s-ar fi sesizat autoritățile și nu i-ar fi deschis dosar penal pentru instigare, dat fiind din nou contextul pandemic. Cu siguranță ar fi existat alți cetățeni care l-ar fi urmat și cărora li s-ar fi părut firesc să facă asta. Ca să nu mai spun că și acum, după amendarea faptei, mai există susținători ai celui care a fost oprit pe nedrept din drumul său către biserică. Așa ceva nu pot accepta. Să zicem că religia este singura care ne poate salva de orice, dar rațiunea este simplă: ne găsim cu toții în aceeași oală, cu aceleași reguli pe care trebuie să le respectăm. Punct. Nu-ți trebuie mult să înțelegi asta. De ce trebuie să găsim portițe de a ocoli regulile? De ce trebuie să invocăm mereu religia? Îmi place permanent să cred că mergem înainte și nu rămânem înrădăcinați în a-L invoca mereu pe El crezând că totul se rezumă la asta. Niciodată Dumnezeu nu ne-a vrut mai proști, dar dacă i-a omis pe cei care se folosesc de El de 2000 de ani încoace? Preotul este așteptat în aceste zile să intre în casele oamenilor. Am înțeles că există această posibilitate atâta timp cât el este echipat corespunzător: mănuși, botoși, mască. Eu mi-aș fi dorit din tot sufletul să îl văd pe cel mai bun prieten al meu să intre în casa mea, dar nu există opțiune pentru declarația lui astfel încât acest lucru să se întâmple, conform ordonanțelor în vigoare. Pentru preoți, însă, există. Pentru ei mereu au existat portițe, în numele bisericii, evident.

Tocmai au trecut Floriile și îmi amintesc când am fost eu ultima oară într-o biserică pentru slujba acestei sărbători. Era în 2014 și eram împreună cu nepoata mea. Eram puțin obosit, dar asta nu contează într-un astfel de moment. Am ajuns după ce slujba a început, așa că ne-am găsit ultimele locuri în picioare imediat lângă ușa de la intrarea în mănăstire. Nu am reușit să stăm unul lângă celălalt, datorită aglomerației, dar nici asta nu contează. Recunosc că această slujbă mi-a încântat auzul și simțurile atât de mult încât m-a liniștit profund. Practic închideam ochii de plăcere în picioare fiind, eram acolo și auzeam tot. Îmi plăcea mult. Printre ochii semideschiși am văzut o măicuță care îi șoptea nepoatei mele ceva. Am aflat ulterior că slujitoarea bisericii era foarte îngrijorată de faptul că soțul nepoatei mele (adică eu!) dorm în biserică și aș putea să cad din picioare. Ni s-a recomandat să ieșim pentru ca eu să nu adorm și să mă fac una cu podeaua. Am asistat la o presupunere transformată într-un păcat și anume că eu sunt soțul nepoatei mele. Mi s-a retezat pur și simplu plăcerea de a asista la o slujbă în ceas de sărbătoare chiar într-o mănăstire de către o persoană de la care nici măcar nu mă așteptam, îmbrăcată în straie bisericești. Am renunțat la a îi cere explicații și am plecat cu regretul că am crezut doar despre păcatul înfăptuit în afara bisericii și cu convingerea că Dumnezeu este exact acolo unde vreau eu. Și nici nu am nevoie de alte convingeri. Ar putea fi amuzantă întâmplarea, dar eu sunt conectat și la rațiune, mai mult decât las impresia, prin urmare e bine să reflectați.

Ce ne-a mai rămas? Probabil să credem că Raed Arafat nu ne vrea la biserică în aceste zile încărcate profund de semnificații religioase pentru că e musulman. Pentru că nu vrea ca noi, ortodocșii, să mergem în casa Domnului în timp ce ei, musulmanii, stau în casă. Pentru că nu vrea ca religia noastră să fie mai brează. Puteți râde din nou de această glumă de care sper că vă dați seama ce ascunde, dar puteți și să realizați câtă lume crede în ea. Prea multă! Vă puteți da seama de asta din numeroasele postări și distribuiri pro ale celor care cred că sirianul cu chelie e băiatul rău care ne vrea în case chiar și atunci când trebuie să fim la biserică. E trist, zău! Voi categorisi acest subiect tot în numele politicii, mai exact al politicii cu tentă religioasă. Despre politica ce ne conduce pe timp de criză, cu altă ocazie.

Până atunci "Doamne ajută!", aș zice, dar deja a devenit un fel de "Bună ziua!"...


marți, martie 17, 2020

CU MASCA PE FIGURĂ ȘI CU 20 DE ÎNTREBĂRI PE TIMP DE CRIZĂ

A șasea zi de izolare recomandată de autorități, a treia zi de weekend, după cum zice Bendeac 😉...
Nu mă pot abține să nu fiu în continuare și glumeț pe alocuri, treaba asta mă face să trec peste felul ciudat în care am ajuns să cântăresc totul. Ieri am ieșit mai mult decât în zilele precedente. Era strict necesar, nu aveam altă cale. Așa că mi-am înhămat masca momentului pe față, după vreo 2-3 potriviri consecutive și încă pe atâtea ajustări în oglindă, și am ieșit în lume. Nici nu am ieșit bine din casă și deja începeam să remarc că, totuși, românii sunt ascultători. Sau panicarzi. Puțini pe străzi, chiar și traficul era la intensitatea unei zile de duminică o idee mai circulat, dar cel mai plăcut, liniștiți. Era o liniște, ca aia din ajunul Paștelui. Și era așa un aer bun de respirat, ca în visul bucureșteanului în care Costel chiar stinge toate focurile din gropile de gunoi din jurul capitalei. Ajung la metrou. Trag aer în piept, îmi fac curaj și intru încrezător în subteran. Ultima zi plătită din abonamentul lunar. La fix, de mâine nici că îl mai înnoiesc. N-are rost, sunt în stare de urgență, haștag stau acasă. Predau on line, citesc on line, vorbesc on line, o să le fac pe toate on line. Eeei, na! Lasă, că mai rămân destule de făcut și pe pământ. Mă urc în metrou. Doamneee, ce senzație am avut când am constatat că nu mai trebuie să iau startul ca la suta de metri viteză să prind locul izbăvitor pe scaun! Lejer, în reluare, mi-am ocupat relaxat locul pe scaunul albastru. Și nici măcar nu a trebuit să-mi calculez distanța socială pentru că nu aveam cu cine. Un călător avea la dispoziție 6 scaune. Băăă, unul la 6 scaune! Nici duminica nu vei așa ceva în București! Nici măcar nu a fost nevoie să-mi ridic nivelul de alertă pentru detectarea vreunui incompetent care să posibil strănute pe mine sau să mă calce pe picior ca gloaba sau să mă împingă cu rucsacul cu care s-a născut la spate. Nu, n-a fost nevoie. Aș fi putut să iau micul dejun în metrou, mai ceva ca Mr. Bean pe bancă în Hyde Park. Deci e bine în izolare. Deci e bine să mai lăsăm orașele să respire aer curat. Mi-am făcut atâtea selfie-uri încât până și Bianca ar fi fost invidioasă. Practic, îmi puteam face selfie oriunde pentru că nu reușeam să prind pe nimeni în fundal, oricât de mult m-aș fi chinuit🤘🤳🤳🏽🤳🏿. Am fost nevoit să-mi reprim și obiceiuri vechi în tot acest timp. Am trecut pe lângă băncuțe goale, luminate cu căldura soarelui de primăvară timidă, pe care m-aș fi așezat preț de o țigară. Păi am eu nevoie de țigară în momentele astea? Păi n-am. Dă-i înainte după strictul necesar! Și uite-așa am reușit să iau pulsul primei zile dintr-o altă săptămână a noii mele vieți. O săptămână de criză. Câte vor mai fi? Dar oare vom aștepta mereu de acum înainte la cozi în afara magazinelor, farmaciilor și băncilor? Mi-a luat o oră să îmi aștept rândul în fața băncii și să fac o tranzacție la un ghișeu al băncii. Regulamentar, la indicațiile tânărului paznic de la intrare. 25 de minute afară, 25 de minute în holul de la intrare, 10 minute la ghișeu. Evident, la un moment dat a apărut din scara blocului o femeie dubioasă aparent neștiutoare în legătură cu prezența cozii de la intrarea în bancă. "Așteptați să intrați?" zice în timp ce se îndrepta spre intrarea în bancă. "Evident, doar nu stăm aici ca proștii să ne uităm cum intrați înaintea noastră" i-am zis eu hotărât ca să o doară. A băgat capu' între urechi și s-a cărat înapoi în scara blocului. Și uite-așa am petrecut o oră și jumătate pentru a face o tranzacție bancară și o achiziție de detergent de rufe cu balsamul aferent. Cu masca pe figură!

Și acum vine partea serioasă a zilei care tocmai s-a încheiat. Întrebări la care trebuie să ne răspundem fiecare dintre noi și la care vom avea timp să ne gândim. O criză nu este neapărat o tristețe, ea poate fi o sumă de reflecții.

Avem puterea să trecem cu bine peste prima criză majoră a țării noastre de după 1989 ?
Ne vom putea mândri la final că noi toți românii am fost uniți pentru unul și că ne-am deșteptat ?
Suntem pregătiți să trecem peste toate barierele ideologice, religioase, politice, culturale sau etnice pentru singurul scop care de acum este cel mai important ?
Vom găsi îngăduința de a ne apleca și la cei mai bătrâni dintre noi sau poate mai săraci sau poate mai puțin pregătiți să înfrunte realități la care nu s-au gândit niciodată ?
Dar este vreunul dintre noi pregătit ?
Dar avem conducători care să ne ofere siguranța zilei de mâine fără teama de culori politice ?
Au politicienii noștri simțul rațiunii pregătit pentru a renunța la culorile politice de pe siglele partidelor pentru o singură culoare, cea a consensului unanim fără reproșuri ?
Va reuși același simț al rațiunii să fie mai presus decât egoismul, superficialitatea, lipsa educației și mizeria umană care ne macină în fiecare an până la pierderea calității de a fi om ?
Vom putea dovedi lumii că am fost în stare să fim mai buni decât alte nații sau că am reușit să urmăm exemplele bune date de alți cetățeni europeni în stoparea unei crize sanitare majore ?
Oare ce vor citi urmașii noștri din cărțile de istorie despre faptele noastre din 2020 și oare cu ce vor rămâne urmașii urmașilor noștri după acest război cu un dușman pe care nici măcar nu îl vedem ?
Vom găsi tăria în aceste ore, zile, săptămâni, luni să trecem peste sentimentele de vinovăție reciprocă pentru niște vorbe spuse în discuții contradictorii și peste reproșurile trecutului din care ar fi trebuit să învățăm ?
Ne putem regăsi ACUM așa cum ne dorim să fim sau așa cum ne-am fi dorit de multe ori, dar nu am avut curajul să o facem ?
Suntem unde trebuie sau ne găsim în locuri total nepotrivite ?
Vei putea tu, române, să îți schimbi obiceiurile bolnave și să începi măcar să accepți, să aștepți la rând calm, să fii politicos și răbdător, să fii responsabil pentru toți ai tăi începând cu tine ?
La natură te-ai gândit ?
Ai început să înțelegi lecția pe care natura ne-o dă nouă, tuturor, prin felul ei unic, oferindu-ne bucuria de a respira, în sfârșit, un aer mai curat decât în urmă cu o săptămână ?
Vei rezista tentației de a nu ieși afară pentru a nu răspândi virusul neastâmpărat, tocmai acum când te poți bucura de zile fără poluarea de dinainte ?
Înțelegi paradoxul situației ?
Vei putea strânge din dinți atunci când vei simți că vrei să fii efectiv lângă prietenii tăi și rudele tale apropiate, dar restricția drastică a izolării impuse nu îți permite să o faci ?
Ești pregătit pentru renunțarea la libertatea ta de mișcare ?

miercuri, octombrie 02, 2019

REVOLUȚIA BUNULUI SIMȚ (MÂNDRIE COMPROMISĂ)

Pantelimon 20 19,
Mergeam liniștit și bucuros pentru prima zi de pace după atacul unor viruși rătăciți asupra sănătății mele când, deodată, o specie corcită de cocalar îmi agresează zenul. Slab, genul schijă, rupt în dinți, cu ochii după cuceriri pe care nu le va avea niciodată. Peisajul este luminat de către o tânără domnișoară care se deplasa din sens opus, genul "fata Claudiei Schiffer". "Ce frumoasă ești!", zise corcitura fără să-l bage nimeni în seamă, ca și cum el deja se afla la prima întâlnire cu fata din vis. Ptiu, drace, da' nu mai bine îi făceai tu o poză fetei, cu smartfonu' ăla aferent ce îți atârna în mâna bleagă, și o admirai în baia ta de acasă decât să-mi strici mie feng shui - ul? Avem o țară frumoasă, locuită de specii apărute în noaptea revoluției: cocalari, ghiolbani, mitocani, melteni. Bădăranii par deja civilizați printre celelalte specii de inadaptați la civilizație.

Ajung acasă și dau actualizarea informațiilor. Aflu că englezii au declarat din nou Transfăgărășanul cel mai bun traseu montan la nu știu ce capitol. Niște turiști călare pe bicicletă admirau peisajul.
"Am văzut o mulțime de oi, de vaci și de ceea ce lasă în urmă, o mulțime de căruțe trase de cai și de oameni bogați cu mașini luxoase", zice unul. "Ar trebui să aveți mai multe toalete publice și totul ar fi frumos", zice altul. Nu le-o fi spus și lor nimeni că noi obișnuim să ne însemnăm teritoriul pe unde apucăm? Toalete, auzi!

Continui să dau update la informație. Aflu că au avut loc 275 de infracțiuni în școli în ultima săptămână (IGPR). Bună treabă. Ăștia sunt copiii speciilor enumerate mai sus, care își fac de cap nestingheriți, fără teamă de nimeni și de nimic, într-un sistem ce oferă mai mult drepturi decât obligații, într-o școală unde profesorii ar trebui să-și înarmeze pixul cu gloanțe. Bună treabă din nou, școala - pepiniera viitorilor infractori.

Mai aflu că avem cel mai mic număr de studenți din ultimii 20 de ani. Eu nu știu cum naiba de pleacă tineretul ăsta dintr-o țară în care se trăiește atât de bine încât doamna Rovana a reușit din munca ei să plătească la bănci o rată de 7 ori mai mare decât toate veniturile ei?! Bă, studente, bagă-ți mințile-n cap și rămâi aici în țara asta frumoasă ca să le umpli buzunarele doamnelor Rovana și domnilor Orlando!

În rest, sportul românesc e în cădere liberă prelungită și cam ireversibilă. Simona Halep nu mi-a înșelat așteptările și a cedat meciul de la Beijing din motive medicale, la fel cum elevul meu Marin vine conștient bolnav la școală doar ca să facă act de prezență pentru a mai lua bani nemunciți de la stat. Adică doar nu vă supărați atât de tare pe mine crezând că "Simona noastră te iubim suntem mândri de tine" va mai reveni pe primul loc. Până una, alta, ne amăgim degeaba că Bianca Andreescu - "canadiana de origine română" (care, apropos, a învățat tenisul de la canadieni) - îi va lua locul cu pași repezi și atunci vom spune iarăși "Bianca, suntem mândri de tine!" (chiar dacă nu mai ești a noastră demult 😉). Dacă tu nu ne vrei, Bianca, noi - românii te vrem de la distanță, în numele mândriei noastre fără margini.

Toate aceste întâmplări au un singur factor comun: educația. Atunci când ea lipsește, se dezvoltă speciile de oameni fără scrupule și fără bun simț. Am putea să o forțăm, să impunem o atenție mai mare acordată educației, dar cine să facă asta, atâta timp cât mai sus de nivelul bădăranului se află altă specie de oameni corigenți la educație...? Am simțit de multe ori că vreau să fiu parte a unei revoluții, doar că națiunea română nu poate fi salvată decât de revoluția bunului simț.

P. S. Update la update-ul informației
În Piața Constituției, aia aflată fix în fața Casei Poporului, aia în care își fac treaba (aș!) aleșii neamului cu titlu de parlamentari, a avut loc o încăierare între două clanuri rivale de proxeneți înarmați, soldată cu un deces. Clanuri! Proxeneți! Arme letale! Moarte! În fața palatului parlamentului! Unde e mândria de a fi român? În certificatul de naștere? Pierdută printre legile lor făcute pentru ei? Unde e, că a mea se compromite pe zi ce trece?!

vineri, iunie 28, 2019

CU TAXIUL ÎN BUCUREȘTI PLĂTEȘTI CÂT VREA ȘOFERUL ȘI NU CÂT TREBUIE

Să găsești un taxi galben în București - România, după miezul nopții, asta înseamnă să fii norocos, asta înseamnă normalitate!

Dacă credeai cumva până acum, în urma ultimelor evenimente iscate de către taximetriștii bucureșteni care au tot protestat împotriva "infractorilor" neplătitori de taxe de la Uber, că taximetria a intrat în normalitate, te înșeli grav pe banii tăi. Ei au rămas la fel, propunători de tarife proprii, sprijiniți de cei care ar trebui să te protejeze și gata să-ți ofere serviciile doar atunci când au chef. Aceste rânduri nu sunt, evident, o generalizare care să-i cuprindă pe toți cei aflați la volanul unor mașini galbene. Nici nu au cum să fie de vreme ce încă mai găsești oameni normali care odată urcați în mașina lor îți pornesc "ceasul" și te duc la orice adresă și nu doar la cea aflată în apropierea locuinței lor sau conform prețului pe care ei și-l doresc. Nu mă alătur niciunei părți din această poveste pentru că nu am beneficii materiale de pe urma lor, dar mi-ar plăcea să cred că pot contribui la o mai bună înțelegere a situației de fapt.

Eram cu Andrei la o oră trecută după miezul nopții. Tocmai ce ne despărțisem de grupul cu care vizionasem excelenta prestație a tinerilor fotbaliști români împotriva mult mai titratei echipe a Franței într-un centru vechi ce dorește să atragă străinii în capitala României. Memorabilă și plină de mândrie seară de luni creată de niște sportivi crescuți de către Hagi și alți creatori de talente prin muncă! Aveam câteva variante concrete de a ajunge fiecare la casa lui într-un timp rezonabil:
> autobuzele de noapte ale primăriei
> Uber
> mersul pe jos
> taxiul agreat din totdeauna (cel galben, cum îl voi denumi generic în continuare, cel aflat în cadrul legii, cel plătitor de taxe, cel cu casa de marcat și care îți oferă bonul fiscal pe loc, cel pe care îl găsești în orice țară de pe mapamond, cel care sare de fund în sus atunci când un concurent precum Uber îi "ia pâinea de la gură").
L-am întrebat pe Google Maps în ce condiții pot ajunge acasă cu STB-ul, dar am zis că taxiul e mai rapid și mai la îndemână, chiar dacă justificat mai scump decât transportul în comun, lesne de înțeles.
Am renunțat și la Uber. Chiar începusem să cred că toate celelalte taxiuri vor presta un serviciu civilizat trâmbițat peste tot pe unde vezi un taximetrist nemulțumit că "ăia nu au case de marcat, nu au dispecerat, nu plătesc taxele, dom'le, în România". Cu vreo două luni în urmă apelam primordial la Uber pentru că nu mă dezamăgise niciodată, dar de data asta mi-am spus că poate am greșit, poate nu am înțeles eu corect pe cine trebuie să apreciez mai mult. Mersul pe jos era o opțiune exagerată, evident, dar trebuie să pui și răul înainte într-o țară în care orice serviciu funcționează anapoda sau nu funcționează deloc.
Așa că am rămas cu eternul taxi, cel legal, cel plătitor de taxe corecte în țara în care și tu sau eu le plătim prin munca noastră. Am început căutarea lui și am început-o prin aplicația Star Taxi. Aplicația asta nu mi-a funcționat niciodată cum trebuie, timpul de așteptare până la găsirea unui taxi fiind strigător de mare sau atât de mare încât să mă facă să renunț. Nici acum nu m-a ajutat, Star Taxi nu mi-a găsit niciun taxi în 10-15 minute. Lasă că găsesc cu Clever, zic. În tot acest timp, Andrei făcea același lucru, când cu Star, când cu Clever. Niciun rezultat pentru niciunul dintre noi! Alte 10-15 minute pierdute după miezul nopții și cu "ajutorul" lui Clever.
Lasă că găsim noi un taximetrist în centrul ăsta vechi, zicem, pentru că ia uite câți așteaptă la marginea străzii! Alegem unul la întâmplare, unul dintre mulții aflați acolo. "30 de lei", îi zice lui Andrei. 30 de lei de la Unirii până într-o zonă în care ajungi legal cu 10-15 lei! Nu-i problemă, găsim noi, sunt mulți, ne încurajăm reciproc. "25 de lei", îi zice următorul. Aha, deci nu s-a schimbat nimic, voi faceți prețurile, iar noi - fraierii trebuie să le acceptăm.
Nu s-a întâmplat nimic după ce ați ieșit de nenumărate ori în stradă, strigând că voi aveți familii și că prestați muncă cinstită, că sunteți concurați neloial de ceilalți care își folosesc mașina personală, care pot avea o mașină și mai veche decât a voastră și pe care ați început să-i hăituiți în trafic să-i dați pe mâna poliției sperând că nu au autorizație pentru a transporta persoane. Nu s-a întâmplat nimic în sensul în care să dovediți clienților că pe voi trebuie să vă aleagă, că voi oferiți serviciile de calitate. Nimic! Ați rămas, în general, la fel de aroganți și încălcați permanent legea față de care spuneți că sunteți în regulă. Da, știu, sunt printre voi și taximetriști adevărați, cu care nu trebuie să negociez, în mașina cărora mă urc și mi se pornește aparatul de taxare automat, care mă întreabă politicos unde merg fără să strâmbe din nas că e aproape sau departe de locuința lor, care nu așteaptă bani în plus de la mine, care mă respectă așa cum îi respect și eu, care au o mașină îngrijită. Acest articol nu este despre ei, ci despre voi - cei care înainte de toate vă bateți joc de oamenii care vă înghit nesimțirea, cei care sunteți prea mulți pentru ca să vorbim de o normalitate și cei care îi jigniți și pe colegii voștri de breaslă corecți aruncându-i într-o oală nespălată, plină de resturi umane. Românii ca voi sunt nesimțiți înainte de a fi oameni. Românilor ca voi li se permite să fie nesimțiți pentru că, paradoxal și de multe ori, legea e de partea celor care nu o vor respectată. Voi mai sunteți nesimțiți pentru că nimeni nu vă face nimic, nimeni nu se pune cu voi, cu atât mai puțin niște turiști străini nevoiți să ia un taxi oricum ca să ajungă oriunde. Voi sunteți urâțenia României, cea care face ca țara asta să fie ocolită din cauza unora ca voi.
Îmi încerc și eu norocul întrebând pe al treilea taximetrist dacă este liber. Este, dar nu mă poate duce unde doresc eu pentru că el vrea să se retragă și nu merg în aceeași zonă. Am mai auzit-o și pe asta, e un mod mai elegant de a-mi spune că nu vrea să mă ducă și că mai așteaptă și el o ciupeală în drumul lui spre casă. Se retrage, dom'le, n-ai ce să-i zici omului... După încă o tentativă eșuată de-a lui Andrei pentru a găsi un taxi, refuzată tot din pricina unui preț făcut pe loc, pe lângă aparatul de taxat ce stă pe bord ca să zică lumea că taximetria e în regulă, răbufnim și ne îndreptăm spre secția de poliție din centrul vechi al Bucureștiului. Asta pentru că polițiști locali existau chiar la un metru de taximetriști, doar că din Duster-ul lor albastru staționat acolo ei lipseau cu desăvârșire. Tipic românesc, când ai nevoie de ajutor din partea unei autorități trebuie să fii norocos să-l găsești. Ajungem la secția în fața căreia erau trei indivizi îmbrăcați în uniformă și pe care-i numesc "polițiști" doar pentru că așa scria acolo. Le povestim oful nostru, le solicităm sprijinul, să meargă cumva să-i ia la întrebări pe acei taximetriști care negociază prețuri în stradă refuzând să te servească tocmai pentru că tu nu accepți prețul lor fără justificare. Doi dintre "polițiști" au făcut stânga împrejur, ne-au întors spatele și au intrat în sediul călduț iarna și răcoros vara, unde nu îi mai poate sâcâi niciun cetățean. Cel rămas ne-a spus senin, fără niciun chef de muncă și foarte detașat că nu e de competența poliției locale să rezolve astfel de situații. "Dar care este competența dumneavoastră, pentru ce anume sunteți prezenți aici?", am întrebat. Cică ei sunt acolo doar pentru a rezolva conflicte cu violență, eventuale scandaluri și cică să sunăm la protecția consumatorului să ne rezolve ei. Era clar că asta puteam face doar a doua zi, protecția consumatorului chiar dormea la miezul nopții. La 20 de metri de secția de poliție se zăreau doi jandarmi semeți și prezentabili. Încercăm și cu ei să găsim o rezolvare chiar dacă bănuiam că nu e nici de competența lor sancționarea taximetriștilor pentru tarife fără bon fiscal. Asta ne-au și spus, îndrumându-ne totuși spre 112 și din nou ANPC. Cu alte cuvinte, sunăm la numărul de urgențe 112 să reclamăm că nu vrea taxiul să ne ia, de parcă asta ar fi o urgență. Am plecat înspre locul denumit "la barieră" aflat în centrul vechi și unde trebuie să fie prezent un echipaj de poliție staționat permanent acolo și care sigur este dispus să ne ajute, cel puțin asta ne-au zis jandarmii. Nu ai cum să crezi așa ceva în România, cel puțin după toate evenimentele întâmplate în ultimul timp. Cei ce afișează sloganul "siguranță și încredere" sunt exact cei care stau cu mâinile în sân, nepăsători, pasându-te ca pe o mingie de la o instituție la alta, de cele mai multe ori.
Ajungem "la barieră" unde dăm de un "polițist" (cel puțin așa semnaliza uniforma în care era îmbrăcat) care nu părea a avea mai mult de 28 de ani și un jandarm în spatele unui Logan alb cu girofar deasupra. Ne spunem din nou oful, povestim iar firul evenimentelor, relatăm încă o dată despre cei 4(patru) taximetriști care erau clar demni de a fi luați la întrebări din punct de vedere legal pentru ceea ce făcuseră deși nu eram încrezători că se va și întâmpla așa. Tânărul "polițist" abia dacă îngăima câteva cuvinte ce se doreau puse într-o propoziție. Frazele erau la jandarm, el parcă ne vrăjea mai cu înțeles, în fond vorbind tot despre competențele lor de a preveni și rezolva conflicte violente, despre 112 și despre protecția consumatorului. Prin urmare te apucă toți dracii, așa că am încercat să le spunem și povestea aia cu slujba cetățeanului. Nu a avut nicio valoare pentru că jandarmul e prea mândru să fie de acord cu faptul că și banii lui vin de la niște concetățeni ca noi toți. Amuzant a fost argumentul de fier al jandarmului potrivit căruia Andrei băuse 3 beri în 2 ore pe banii lui.
Am plecat clar cu coada între picioare, simțindu-ne pur și simplu singuri în fața unei situații de fapt pentru care autoritățile statului sunt obligate să o rezolve. Ne-am întors la "bișnițarii" care conduc mașini galbene pe care scrie "taxi", să ne mai încercăm încă o dată destinul. Următorul mi-a spus că el nu ne poate duce unde dorim pentru că i s-a terminat rola aparatului de taxat. "Păi și de ce nu plecați acasă?" l-am întrebat. Nu i-am înțeles răspunsul, dar a ținut să ne trimită înspre Uber unde va pleca şi el în curând. Am uitat să-l întrebăm dacă a fost la proteste, dar cred că oricum n-ar fi contat din moment ce totul este o mascaradă.
Soarta se săturase să ne fie potrivnică în acea seară, altfel îți este greu să crezi că în jurul orei 2 noaptea un taximetrist (da, TAXIMETRIST!) ne-a invitat în mașina lui ca și cum nimic din cele întâmplate anterior nu ar fi existat. Pur și simplu l-am întrebat dacă este disponibil și fără să comenteze ne-a poftit în mașină, a pornit ceasul de pe bord și a plecat cu noi în cursa vieții. Interesant a fost că omul nu aștepta laolaltă cu cei care ne refuzaseră în celelalte 5 încercări, era singur pe o rază de 50 de metri, în dreptul complexului Unirea Shopping Centre. Până la Andrei acasă, adică pentru circa 3,5 km ne-a taxat cu aproape 12 lei, iar de acolo până la mine, încă aproximativ 8,5 km, am mai plătit încă vreo 20 de lei. I-am lăsat 35 de lei, nu am primit niciun reproș, nicio strâmbătură din nas, doar mulțumiri și o conversație memorabilă și politicoasă. Bătrânul în vârstă de 62 de ani, al cărui nume nu-l voi uita niciodată, m-a impresionat cu naturalețea lui și cu normalitatea în care trebuie să se afle toți cei care se bat cu pumnii în piept că sunt taximetriști. Omul își cerea scuze chiar și atunci când mă întrerupea accidental și dorea să poarte o conversație cu mine, un dialog foarte plăcut, din care mi s-a confirmat că este suficient să-ți faci treaba așa cum trebuie, fără să minți și fără să furi. Această stare de fapt nu este ceva ieșit din comun, dar la noi a devenit o îndeletnicire pe cale de dispariție. Cârcotașii pot spune la final că așa se întâmplă noaptea (târziu) în București atunci când ai nevoie de un taxi și că ziua toți sunt politicoși și disponibili. Pe bune? Atunci să inventăm legile de noapte în completarea legilor de zi.

sâmbătă, mai 18, 2019

O VIZIUNE ASUPRA EDUCAȚIEI

Educația a fost dintotdeauna baza oricărei viziuni ce a implicat procesul de învățământ. Și pentru că trebuia să fie așa, fără o educație primară a actorilor implicați procesul nu este funcțional la o capacitate ce poate genera produse potrivite pentru ca o societate să fie productivă. Acesta poate fi și un principiu nescris desprins dintr-un raționament elementar, de unde se poate continua printr-un întreg plan de măsuri. Societatea românească nu a fost niciodată o constantă demnă de a fi urmată prin exemple de către alte societăți, având permanent nevoie de modele preluate din alte țări cu experiență. Ceea ce nu a luat niciodată în considerare societatea românească este inadaptabilitatea ei la modelele educaționale împrumutate. Concret, cetățeanul român nu este prea mult educat de la începuturile vieții lui:
- să învețe din proprie inițiativă;
- să citească singur pentru a se informa;
- să muncească conștient de faptul că doar așa întreaga societate va prospera și viața lui odată cu ea;
- să îi respecte pe cei din jurul lui care au, totuși, inițiative educaționale;
- să se facă util societății din proprie inițiativă prin voluntariat;
- să fie un bun exemplu de urmat pentru cei din jur, încurajând astfel educația de valoare;
- să fie solidar cu alți cetățeni români pentru o mai bună productivitate;
- să realizeze posibilitatea dezvoltării personale prin educație.
Prin urmare, ceea ce se potrivește unor sisteme din punct de vedere educațional, nu are rezultate în sistemul nostru. Paradoxal, avem nenumărate exemple ale unor elevi de nivel cel puțin mediu în sistemul nostru care au reușit cu brio, ba chiar excelând, în alte sisteme.
Putem scrie la nesfârșit despre beneficiile unei bune educații, folosind cuvinte desprinse din cărțile unora de specialitate, cu implicații în:
- dezvoltarea economică a țării,
- culturalizarea semenilor noștri,
- stabilitatea socială care poate conduce la încrederea altor societăți în propria noastră societate,
dar nu putem aplica reguli noi ale jocului educației, reguli ce nu sunt filtrate de mentalitățile depășite de vremuri și ce nu sunt general acceptate de către cei care sunt direct implicați: cadrele didactice - creatorii produsului final (elevul).
Concret și punctual, viziunea asupra educației propusă de ministerul educației este supusă unor amenințări de care s-a ținut cont prea puțin sau deloc în timpul scurs din 1990 până în prezent. Dacă aceste amenințări nu sunt îndepărtate definitiv, nu vom avea niciodată o educație potrivită pentru o societate aflată într-o continuă degradare.

1. Școlile de masă
Conform INS, între 1992 și 2012 au dispărut 10000 de unități școlare pentru învățământul primar și gimnazial, din totalul de 14000. Pe o distanță județeană de 40-50 km există 5-6 școli gimnaziale cu personalitate juridică aflate într-un mediu rural. Aici dezbaterea este total diferită de specificul unei școli gimnaziale din mediul urban, aflată într-o locație ce oferă acces ușor la puncte de interes general. Într-o școală gimnazială rurală, ca și într-una situată la periferia unui oraș este cel mai probabil să găsim elevi proveniți din familii mai puțin privilegiate de către societate, destrămate, separate în diverse locații din afara țării, cu locuri de muncă slab plătite sau fără locuri de muncă, cu membri adulți al căror nivel de pregătire este cel mult mediu. Astfel, cadrul familial nu este propice unei dezvoltări corespunzătoare a elevului în sensul unei educații ce îi poate oferi acestuia necesarul reușitei în viață. Părinții proveniți din aceste familii sunt, de multe ori cu un nivel redus de pregătire, (semi)analfabeți, cu probleme de sănătate ce-i țin departe de un loc de muncă, asistați social sau fără loc de muncă. Elevul nu reușește să găsească în acești părinți modele demne de urmat, iar continuitatea unei educații construite în timpul în care el stă la școală este practic inexistentă. De asemenea, printre școlile enumerate anterior există un număr considerabil de elevi care abandonează școala. Unii dintre ei sunt copii de etnie romă ținuți acasă forțat datorită tradițiilor învechite în care sunt crescuți, tradiții ce le impun ca începând cu vârste fragede să nu mai socializeze des pentru a se păstra viitorului soț, iar alții nu vin la școală pentru simplul și revoltătorul fapt că refuză. Aceștia din urmă sunt crescuți în familii monoparentale sau de către unul dintre bunici, în niciunul dintre cazuri autoritatea părintească și puterea de convingere nefiind prezente hotărâtor. Mulți dintre acești copii ajunși la vârsta majoratului sau mai devreme vor crește numărul românilor plecați în străinătate, al asistaților social sau al șomerilor, problemă de a cărei rezolvare nu s-a ocupat nimeni concret până în prezent.

2. Exodul părinților
"Chiar dacă statisticile oficiale nu reușesc încă să surprindă adevărata dimensiune a fenomenului, ele indică o îmbunătățire a recunoașterii fenomenului de către autoritățile locale: astfel, datele Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție au înregistrat o creștere semnificativă în ultima perioadă, de la 85.000 în decembrie 2015 la peste 94.896 în decembrie 2017. Datele obținute de Ministerul Educației de la Inspectoratele Școlare Județene au relevat, însă, un număr mult mai mare de copii cu părinți plecați la muncă în străinătate, 159.038 de copii, iar aceste date nu surprind nici ele întreaga amploare a fenomenului, pentru că nu cuprind și copiii de vârstă antepreșcolară și pe cei neînscriși la școală sau în abandon școlar". Din nou, există o problemă de a cărei rezolvare nu s-a ocupat nimeni concret până în prezent.

3. Elevi "CES", clase suprapopulate, spațiu insuficient, profesori insuficient pregătiți și suprasolicitați
Elevii denumiți astfel datorită Cerințelor Educative Speciale necesare participării lor la procesul instructiv-educativ laolaltă cu ceilalți elevi sunt o altă problemă nerezolvată efectiv până acum. Ei posedă dificultăți majore și grave în învățare pentru că deficiențele mintale ori de atenție pe care le au îi fac să nu țină pasul cu restul. Mai grav este faptul că acești copii au părinți dezinteresați pentru a-i putea diagnostica într-un loc specializat. Pe de altă parte, chiar și dacă acești copii ajung să fie diagnosticați (de multe ori la insistența unității școlare), ei nu beneficiază de o pregătire recuperatorie astfel încât să se reducă decalajul educațional față de colegii lor de clasă. Ei nu reușesc pentru că un singur profesor nu este capabil în 50 de minute să se ocupe în egală măsură de toate situațiile ce apar și pentru că profesorul de sprijin există doar pe hârtie, fără ca școlile să îl poată avea concret în clasă, explicația existând la nivelul lipsei permanente de fonduri pentru plata lor. "Dacă ai deja un elev cu CES în acea clasă, te gândești de zece ori dacă să îl mai iei pe al doilea, iar un treilea nu ar trebui să existe, pentru că se pierde orice eficiență a actului didactic.” (Valentin Biro - director de succes la Școala Gimnazială Nicolae Titulescu din Buzău într-un articol semnat de Sorana Stănescu pe www.documentaria.ro în anul 2016)
Pe lângă acestea, există școli în care elevii ajung acasă la ceas de seară, de multe ori chiar târziu după ora 19 pentru că școlile la care sunt înscriși îi primesc, respectând sau nu criteriile de înscriere. "E cea mai bună școală din cartier" auzim din dorințele părinților care sunt părtași cu școala în momentul în care își impun înscrierea copiilor. Școala este mulțumită, imaginea ei este perpetuată, dar de fapt, realitatea este alta. Părinții acceptă ca elevii să studieze în clase cu câte cel puțin 30 de elevi, în care atmosfera din timpul orelor nu este mereu potrivită pentru studiu, un singur profesor experimentat sau nu nefiind capabil să strunească toate comportamentele bizare ale elevilor. Aceștia povestesc acasă despre stresul pe care sunt nevoiți să-l suporte în timpul orelor, despre jignirile dintre elevi pe care le aud (revoltător, chiar și dintre elevi și profesori), acestea neputând fi controlate de către toți profesorii. Părinții iau foarte rar poziție în astfel de situații, dintr-o teamă perpetuată în timp, din lipsa de decizii autoritare, iar dacă o fac, acțiunea lor este urmată doar de sancționarea unor elevi prin scăderea notelor la purtare, regulamentele școlare neavând prea multe opțiuni în acest sens.
O adevărată reformă a sistemului trebuie să aibă în vedere, primordial, construcțiile propriu-zise de noi clădiri pentru noi unități școlare, de noi spații care să devină alte săli de clasă astfel încât toți elevii din România să ajungă acasă la câteva ore după ora prânzului. Construim orice, dar prea puțin clădim școli, prea puțin le dotăm corespunzător confortului elevului și al profesorului deopotrivă. Nu ai cum să îi ceri plăcere unui elev pentru școală atunci când ajunge seara acasă, la ora 19.00 sau chiar mai târziu și când trebuie ca a doua zi de dimineață să se trezească foarte devreme pentru ca până la ora 12, ora plecării la școală, să-și pregătească ziua următoare de școală. Nu ai cum să ai un profesor dedicat și relaxat de fiecare dată când mâinile îi sunt murdare de cretă permanent și când pauzele lui sunt inexistente pentru că trebuie să se ocupe de toate problemele existenței sale profesionale, altele decât actul în sine al predării: consilierea zilnică a părinților cu probleme și a celor care în mod repetat nu ajung la ședințele cu părinții, efectuarea serviciului pe școală (uneori și de două ori pe săptămână), multiplicarea fișelor de lucru și a testelor (mai ales atunci când existența unui singur copiator învechit și lipsa cernelii din toner cauzate de lipsa banilor prelungește enorm de mult timpul necesar realizării), întocmirea tuturor documentelor existente în opisul unei comisii metodice (neluând în calcul faptul că în școlile mici un profesor este responsabil peste mai multe comisii metodice), pregătirea suplimentară a elevilor pentru examene și concursuri. Nu dorim să discriminăm importanța cadrele didactice care predau toate disciplinele, dar profesorii de limba română și matematică sunt în orice școală cei care au cele mai multe responsabilități, cel mai puțin timp liber, cei mai solicitați, cei cărora li se cer cele mai multe explicații și rapoarte. În general, din exterior se evaluează doar vacanța de vară ca fiind mai generoasă pentru profesori, dar prea puțini realizează din exterior că profesorii nu își termină serviciul odată cu ieșirea pe poarta școlii, ci sunt nevoiți să continue și acasă, inclusiv în weekenduri, în locuri și momente în care familia și prietenii așteaptă prezența lor.
Putem continua dezbaterea acestui capitol analizând și implicarea tuturor profesorilor în viața școlii, pregătirea lor profesională, a seriozității lor, dar pentru acestea este imperios necesar ca un minister al educației să-și rezerve mult timp, foarte mult timp pentru a ne descoperi pe toți.

4. Profesionalismul predării disciplinei
Orice domeniu de activitate are nevoie de profesioniști pentru ca activitatea să aibă rezultate finale utile societății. Domeniul educației are nevoie de oameni pregătiți pentru a profesa, mai mult decât orice alt domeniu ce depinde de educație. Profesorul aflat la catedră, într-o sală de clasă, în fața unui grup de elevi trebuie să fie capabil nu doar să îi instruiască din punct de vedere științific printr-o banală transmitere de informație, ci să poată gestiona toate problemele ce pot apărea.
În primul rând, cadrul didactic trebuie:
- să fie pregătit să capteze atenția elevului;
- să-i distragă atenția de la preocupările ce nu au legătură cu procesul de predare-învățare-evaluare;
- să gestioneze comportamentele de indisciplină de unul singur;
- să aibă o ținută exemplară;
- să prezinte în fața elevilor un posibil model de urmat, o persoană cu o conduită admisă în societate, despre care elevii să povestească acasă părinților și cunoștințelor în cel mai plăcut mod;
- să fie prezent în timpul tuturor orelor, nu doar fizic, dar și afectiv.
Fără dascăli competenți nu există educație, iar viziunea asupra ei nu poate avea efectele scontate.

5. Programe neconforme
Programa școlară stă la baza dobândirii competențelor de către beneficiarul educației - elevul. Fără o precizare clară a competențelor și doar cu documente făcute printr-o rigiditate a limbajului total nefolositoare, rămase doar la nivel teoretic, programa școlară nu va ajuta niciodată în pregătirea școlară a elevului. Ea trebuie să aibă un puternic caracter de adaptabilitate permanentă pentru a putea ține pasul cu cerințele pieței muncii. Conform unui studiu din 2016 prezentat în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, în 2021 o treime dintre competențele și abilitățile care sunt acum importante pe piața muncii își vor pierde din valoare, foarte multe joburi vor dispărea, în alte sectoare va fi mai mult de muncă, iar posturi inexistente vor deveni normalitate. În România, programele școlare sunt în mare măsură aceleași de cel puțin 20 de ani, efectul conservării lor cu sau fără intenție conducând în tot acest timp la o îndepărtare a elevului de procesul de învățare și o blazare explicabilă a unor profesori, mai ales dacă aceștia se apropiau de vârsta pensionării. Modificările făcute asupra programelor școlare în această perioadă nu au adus în mod categoric o altă formă sau un alt fond, ci doar au transferat câteva conținuturi de la o etapă la alta a școlarizării. În același studiu economic amintit anterior se conturează o imagine a viitoarei piețe a muncii în care slujbele care au legătură cu matematica și informatica vor fi la mare căutare, așa că o regândire a acestor discipline în sensul aplicabilității lor este foarte necesară. De asemenea, informatica nu trebuie eliminată din evaluările de la sfârșitul ciclului secundar superior de învățământ (actualul liceu) datorită importanței ei continue pe piața muncii. O programă școlară eficientă trebuie să fie un document școlar aerisit, care să dea posibilitate profesorului să aloce mult timp aplicării noilor noțiuni introduse, să poată fi adaptată pe grupuri eterogene de elevi și pe toate stilurile de învățare, să cuprindă conținuturi cu un mult mai mare grad de aplicabilitate, lipsite de reținerea mecanică a unor formule de calcul prescurtat și să facă abstracție de acele conținuturi care nu pot fi puse în practică.

6. Examinarea unitară vs examinarea diferențiată
Este salutară viziunea ministerului în privința examinării de la sfârșitului ciclului secundar inferior (actualul gimnaziu) și al ciclului secundar superior (actualul liceu). În primul caz, ministerul prevede o examinare standardizată diferențiată pe două filiere: teoretică și tehnic-profesională. Totuși, finalizarea ciclului secundar inferior trebuie să fie posibilă pentru toate categoriile de elevi. Nu este greu de constatat că nivelul de pregătire al elevilor este într-o continuă scădere de la un la altul și că un model de test la matematică (de exemplu) propus între anii 1990 și 2005 nu mai poate fi promovat în aceleași procente ca în urmă cu 20-30 de ani. Sunt foarte mulți elevi, din ce în ce mai mulți, care nu doar că nu cunosc elemente fundamentale pentru viața lor (cum ar fi banala tablă a înmulțirii), dar care nici măcar nu sunt capabili să proceseze mental instrucțiuni simple, să citească cursiv un text scurt, să construiască sau să scrie corect o propoziție simplă, să se exprime liber răspunzând la întrebări succinte. Pentru acești elevi trebuie să se construiască un viitor și trebuie să li se ofere șansa de a promova un tip de examen care să-i conducă mai târziu înspre un loc de muncă potrivit pregătirii lor și nu să fie aruncați pe drumul străinătății sau în grupul asistaților social. Ei trebuie să fie conștienți că programa școlară le poate facilita un minim pachet de cunoștințe generale și că prezența lor la școală nu este doar un simplu act de prezență.

7. Definirea și stabilirea concretă a performanței și a modurilor prin care un profesor o poate atinge
Viziunea ministerului în privința educației amintește și despre performanța profesorului în cadrul procesului instructiv-educativ, precum și despre verificarea obținerii ei, fiind posibile și eventuale măsuri de îmbunătățire. Dar ce este performanța la catedră? Cum se poate obține? Acum, mai mult ca oricând, este momentul ca performanța să primească o definiție corespunzătoare și adaptată cerințelor actuale, la fel ca și o clasificare în funcție de calitatea populației școlare pe care unitatea de învățământ o are la dispoziție, calitate condiționată de poziționarea geografică a instituției și de condițiile economice ale zonei. Nu poți evalua performanța unui profesor de la o școală rurală ce numără aproximativ 300 de elevi în funcție de participările la concursuri și olimpiade, dacă nu îi oferi posibilitatea de a se încadra la alte criterii (de exemplu aducerea unui elev de la nivelul notei 5 la cel al notei 7). În același timp, un profesor de la o școală din centrul unui oraș cu cel puțin 600 de elevi va avea mereu posibilitatea atingerii performanței la nivelul concursurilor și olimpiadelor școlare, mai ales datorită ariei mai mari de selecție și a dezvoltării zonei în care se află instituția.

Alte amenințări reale pe care educația le are din 1990 până în prezent sunt:

8. Părinți depășiți moral și profesional
Societatea românească este într-o continuă degradare morală, iar modelele existente și promovate de către mass-media nu sunt demne de urmat pentru o viață bazată pe cinste și corectitudine. Plafonarea sistemului de învățământ datorate lipsei de acțiune și de decizii noi a celor care l-au condus a făcut ca generațiile care au ieșit de pe băncile școlilor să aducă analfabetismul funcțional la un procent îngrijorător de 42% din populație în anul 2018, plasând România pe un dezonorant loc 1. Elevii care au astfel de părinți ating în general performanțe școlare modeste, slabe sau foarte slabe, fiind predispuși la eșec după terminarea şcolii.

9. Specificitatea familiilor de etnie romă și indiferența părinților față de educația copiilor
Tradiționalismul acestor familii este atât de învechit încât copiii proveniți de aici sunt privați de educația pe care o pot primi la școală. Sunt multe școli neputincioase în fața elevilor romi cărora li se impune din familii să nu vină la școală pentru că părinții au nevoie de ei acasă. Sunt și școli care se confruntă cu părinți neimplicați în viața copiilor, justificarea fiind dezinteresul și neputința. Prea des profesorii diriginți aud părinții spunând "nu am ce să-i fac" sau le consemnează absențele de la ședințele cu părinții. În fața acestor probleme, ministerul nu are momentan soluții. Situația este alarmantă pentru că drumul până la abandonul școlar este foarte scurt.

10. Salarizarea
Ultima amenințare, dar nu cea mai lipsită de importanță este felul în care cadrele didactice din actualul învățământ preuniversitar sunt plătite. Un profesor cu gradul I și cu o vechime de aproape 20 de ani nu va reuși să-și procure materiale didactice, să-și plătească utilitățile lunare, să aibă un grad satisfăcător al calității vieții și să-și ofere timp liber de calitate cu doar 3500 de lei venit net lunar.

miercuri, aprilie 24, 2019

OUĂ STRICATE ROȘII, GALBENE ȘI ALBASTRE

De Paștele ăsta nu vreau să mai văd ouă roșii! Dar ce zic eu ouă roșii?! De Paștele ăsta nu vreau să mai văd nici măcar ouă galbene! Și pentru că nu le vreau pe-astea, nu vreau să mai văd nici măcar ouă albastre! Nu vreau să mai văd de niciun Paște de acum încolo, probabil, ouă roșii, galbene și albastre! Nu vreau să le mai văd și nu vreau nici măcar să le mai mănânc! Simt cumva că tricolorul țării în care m-am născut și de care ar trebui să fiu mândru este murdărit zilnic de toți prefăcuții ăștia care se numesc "politicieni". Ei au început să ne colinde orașele îmbrăcați în culorile sfinte pe care odinioară le purtam cu drag și încearcă să ne convingă pe noi că ceilalți nu sunt buni, dar ei pot mai mult. Râd și plâng în același timp, cu un gust ciudat de ouă stricate în gură, mama lor de mincinoși!

Am un prieten foarte bun pe care nu-l pot convinge să meargă la vot. Nici nu mă pot supăra pe el la ce opțiuni are. Pot doar să sper că anul ăsta va mânca și el niște ouă tradiționale încondeiate frumos, cu gust, cu muștar și ceapă verde.

De ce or pleca ei prin țară cu colindul eșuat, în loc să stea acasă să-și vopsească propriile lor ouă, să cugete, să nu mai risipească banii de cadouri pentru familiile lărgite și să nu ne mai supună unui stres în plus? Mai trist decât asta este să-i vezi pe toți cei care vin încolonați la manifestele lor, de toate culorile și de o majoritară categorie educațională. Mă simt în plus când îi văd pe toți corigenții și repetenții școlii, deveniți ulterior asistați social și rămași semianalfabeți pe viață, fără șansă de revenire, cum vin orbește precum înviații din mormintele cimitirelor să li se dea doza de creier, ăla pe care nu-l au. Ăștia vor nimeri categoric cabinele de vot, ajutați de cei îmbrăcați în vestele tricolore, vor da cu ștampila de gardul votului și vom asista din nou la un alt episod în care cei care au mărit vor rânji la cei care vor veni după ei să scadă. Asta vezi doar în filmele de groază sau în filmele care le parodiază. De fapt, asta vedem de aproape 30 de ani încoace, o veșnică parodie și o mocirlă căcănie învelită frumos în roșu, galben și albastru.

Şi uite-așa mai încălecăm pe șaua unei iepe aflate în moarte clinică de mult, pe care o călăresc mulți neaveniți, devenită fără voia ei o mârțoagă bună de dus la abator. Dacă ar fi doar o poveste de adormit copiii ar fi bine, ne-am amuza în continuare și ne-am trezi la realitate în zorii următoarei zile. Dar nu e, realitatea ne omoară și o vedem pe toate ecranele, ba chiar și în canale. Stau și mă întreb, bunăoară, cine ne mai poate salva? Cine sau ce? Americanii, cu floricelele lor celebre glazurate cu petrol și făcătoare de bani mulți? Rușii cu gogoșile lor otrăvite cu care îi fac invidioși pe ceilalți? Sau poate coreenii ăia care vor să înghită toate floricelele și toate gogoșile dintr-o singură înghițitură?

Mă chinui să educ noi generații, dar nici eu nu prea mai reușesc. Degeaba ai principii sănătoase moștenite din familie dacă ai în față o turmă de urmași ai celor pe care sistemul i-a modelat să fie limitați. Ei behăie doar pe limba lor, iar eu mă străduiesc să le explic ce înseamnă decența, comportamentul adecvat, matematica vieții. Am din ce în ce mai multe momente în care mă abțin să nu râd cu lacrimi plânse în timp ce mă aflu în fața lor. Mai nou, meseria viitorului este statul în pat pentru ca banii să curgă din tavan peste tine. Da, după aproape 20 de ani strânși în fața lor, am trăit să o aud și pe-asta! Elevul Marin se regăsește peste tot, printre cei mulți cu drepturi egale, printre cei numeroși care cotizează pentru ca părinții și bunicii noștri să-și primească pensia, printre cei care vor face același lucru pentru noi atunci când ne va veni rândul, printre cei care votează atunci când vestele tricolore au nevoie. Dacă privești în puțul gândirii elevului Marin, atunci înțelegi totul. Atunci când el vorbește, râul și ramul se opresc din a mai curge frumos. Dacă vorbește! "Guvernul ăsta are și ei populație"
"Să ploaie"
............
"Pentru abuzurile care le-a făcut procuratura, ..., pentru binele nostru la tuturor cetățenii... Statu paralel împreună cu SRI-ul și DNA-ul a făcut un contract din ăsta."
"Am venit pentru democrație care să fie cu adevărat..."
"Ne-am trezit din păcate cu țara cu mii de calamități cu mii de aluviuni cu multe probleme..."
"Un monument care ne mândrim"
"Domnule președinte a României"
"Pentru că hotărârile se iau în acest for și este important ca în acest for să se ia anumite hotărâri" "Fiecare copil merită un viitor, un viitor mai bun decât cel prezent”
"Cer anticipat scuze pentru greşelile pe care le-am făcut. Vă asigur că nu voi face nicio eroare. A greşi e omeneşte. Poţi să repari greşeli. Dar să nu faci erori…”
"Tu însuși"
............

"România și românii nu mai au nevoie de experiențe", am auzit de curând într-un discurs. Și eu zic la fel, că a trecut printr-o gârlă de experiențe și încă mai poate fi călărită de voi până va muri de tot. Cică "în Europa cu demnitate" poate fi bannerul de pus în rama învingătorului. N-are cum, nici ei nu cred în asta din moment ce vântul îl rupe și atârnă de-a lungul stâlpului de electricitate de pe trotuarele rar circulate. E clar că nici scriitori buni nu se mai găsesc pentru banii lor murdari din moment ce lozincile sunt patetice. Eu scriu mult mai frumos și o fac gratis. Până la urmă, fără supărare, v-ați gândit suficient atunci când v-ați întrebat dacă România merită mai mult? 

vineri, aprilie 12, 2019

VALIDEAZĂ CĂLĂTORIA!

Vă îngrămădiți toți buluc de fiecare dată când vine autobuzul sau tramvaiul, să prindeți loc pe scaun, dar nu vă grăbiți mai niciunul să validați cardul de călătorie!

Sunteți îmbrăcați în gucci, armani și hugo, încălțați de la alte "firme", chiar dacă mai tineri sau mai bătrâni și chiar dacă mai bogați sau mai săraci, dar nu găsiți 50 de lei într-o lună ca să vă plătiți un abonament pentru toate liniile! Dacă s-ar putea să vă aducă primăria autobuzul la ușa casei și tot n-ar fi suficient pentru preaminunăția voastră.

Vă repeziți la prima strigare să vă dați șmecheri tot pe "reatebe" față de un cerșetor urcat și el chiar de nevoie alături de noi pentru că el chiar nu-și poate plăti călătoria și-l dor picioarele, dar vă doare mâna aia murdară ca să scoateți din buzunarele alea puturoase prețul pentru faptul că un mijloc de transport în comun vă cară la grătarul cu prietenii.

Așteptați mereu și mereu să vă dea statul corupt și șpăgar ajutoare sociale fără să oferiți nimic în schimb, stând în pat cu ochii în tavan să vă cadă de sus pentru că sinuzita nu vă lasă să munciți. Tot voi milogiți de la statul paralel fel și fel de pomeni pe care le vreți și băgate în buzunar, după care vă plângeți că aveți lefurile și pensiile mici.

Ca o pură și idioată constatare, astăzi am fost singurul pasager care a validat cardul de călătorie dintr-un întreg autobuz ocupat inclusiv în picioare. Neglijând pensionarii care beneficiază de gratuitate, rămân cel puțin trei sferturi din toți pasagerii de care îmi este scârbă. Lehamite că aveți aceleași drepturi ca și mine, inclusiv dreptul de a vota.

N-o mai dați de pereți și nu ne mai mințiți, România NU merită mai mult decât are acum! România este exact unde a adus-o națiunea asta puturoasă și cu mâna întinsă, semianalfabetă și fără sensuri. Evident că nu mă regăsesc, iar asta mă face mai drept, pe mine și pe toți cei care validează călătoria.